Teatr tańca i rytuały terapeutyczne.


Teatr tańca i rytuały terapeutyczne.

Taniec i teatr od tysięcy były ze sobą związane w formie uzdrawiających rytuałów i ceremonii.
Odgrywanie różnych postaci z naszego życia, realnych, wyobrażonych czy mitologicznych pozwala lepiej je poznać, oswoić i nauczyć się z nimi radzić.
Dlatego odgrywanie różnych postaci i mitów stało się jednym z ważnych elementów uzdrawiających rytuałów i ceremonii większości kultur świata.
W terapeutycznym teatrze tańca możemy odgrywać postacie ze swojego życia, mitu czy bajki.
Odgrywanie pozwala uwolnić związane z danym tematem napięcie, otworzyć przepływ życia, witalności w danym obszarze i sięgać ku temu co bardziej twórcze i autentyczne.
Jest wiele form terapeutycznego teatru tańca: ekspresyjna kiedy skupiamy się na czystej improwizacji eksperymencie, tworzeniu z chwili na chwile, tu i teraz.
I uzdrawiająca, kiedy możemy projektować rytuały terapeutyczne w celu zmiany wzorca, czy uzdrowienia problemu jednostki lub całej grupy.
Pionierami takich działań terapeutyczno rozwojowych, z pogranicza tańca, teatru, rytuału byli Anna Halprin i Jerzy Grtotowski.
Anna Halrpin tworzyła taneczno teatralne rytuały, które podejmowały tematy ważnych społecznie wyzwań: rasizmu, chorych na AIDS, raka itp.
Efektem udziału w takim przedstawieniu, czy jako tancerz, czy widz było rozwijanie świadomości osobistej i społecznej oraz większa zdolność radzenia sobie z danym tematem.
Grotowski w drugiej połowie swego życia, tworzył grupowe działania parateatralne, które otwierały i inspirowały życie wielu ludzi.
W trakcie kilkunastu lat pracy z programem Akademii Terapii Ekspresyjnych rozwinęło się wiele form ćwiczeń terapeutycznego teatru tańca, które z powodzeniem można wykorzystać to tworzenia takich rytuałów z pogranicza sztuki i terapii.
Najnowsza XVI i XVII edycja ATE będzie w końcowej części skupiać się na tworzeniu rytuałów terapeutycznych, które można wykorzystać w pracy rozwojowej, terapeutycznej, edukacyjnej czy artystycznej z grupami i indywidualnymi klientami.
Zapraszam do zapoznania się z programem, pytań i udziału w pierwszym warsztacie, w celu podjęcia decyzji o udziale w całym programie.
http://www.mateuszwiszniewski.eu/akademia_terapii_ekspresyjnych__i_technik_relaksac.html