Antykariera-artykuł.


Antykariera.

Nazwa Antykariera wywodzi się z przeciwstawienia się karierze polegającej na gonitwie za pieniędzmi i wspinaniu sie po drabinie sukcesu, kosztem swoich pasji, prawdziwych zainteresowań, relacji z ludźmi i głębszych potrzeb. Najcześciej Antykarierą zajmują się wrażliwi i poszukujący siebie i wartościowego życia ludzie. Przeważnie są to osoby około 40-tego roku życia, które zaczynają sobie coraz wyraźniej uświadamiać, że ich praca wcale nie jest tym co chcieliby robić. Druga najliczniejsza grupą są osoby młodsze i studenci, którzy szukają odpowiedzi na pytanie jaki wybrać sobie zawód?
Wartości płynące z pracy wynikającej z wewnętrznej pasji i zainteresowań są oczywiste. Doświadcza się więcej radości w życiu, więcej energii, idzie się do pracy z radością, łatwiej się znosi stresy i trudności oraz jest się lepszym pracownikiem.
W umysłach wielu ludzi ciągle jeszcze pokutuje stereotyp, że trzeba pracować w pocie czoła, ciężko zarabiając na chleb. Że praca nie może być radością i zabawą. Jednak czy można uwolnić się od tego stereotypu i spojrzeć na to inaczej?
Czy można pracować w zgodzie z pasją i powołaniem? Czy pobyt w pracy jest jedynie czasem przeznaczonym na zarabianie pieniędzy, a pasje i zainteresowania można realizować w domu? Co zrobić by praca jaką sobie wybierzemy pomagała nam realizować swoje najgłębsze pragnienia, rozwijać osobowość, być radościa dla duszy i ciała. Czy jest to możliwe?
Rick Jarow, twórca Antykariery, zaczął szukać odpowiedzi na to pytanie kiedy pracował jako konsultant i doradca w Nowym Jorku. Odkrył, że wielu z jego klientów, mimo że byli to bardzo inteligentni, wartościowi i wykształceni ludzie bylo niezadowolonych ze swojej pracy i sfrustrowanych. Ich prawdziwe życie zaczynało sie po wyjściu z biur, firm, czy gabinetów. Próbowali się realizować na innych płaszyczyznach ale fakt, że kilka godzin dziennie musieli spędzać w nielubianej pracy był zródłem wielu napięć w ich życiu.
Pojawiło się wiec pytanie czy może być inaczej? Czy można iść do pracy z radościa i tam realizować swoje najgłębsze pragnienia i wartości w, które się naprawde wierzy?
Z czasem pracując ze swoimi klientami Rick wypracowal model rozwoju osobistego, ktory przygotowuje ludzi do realizacji swojego życiowego powołania.
Model ten sklada sie z siedmiu etapów i nawiązuje do hinduskiej koncepcji czakr, centrów energii w subtelnym ciele człowieka. Antykariera jest metodą holistyczną. Model Antykariery obejmuje całą psychikę człowieka od najbardziej podstawowych do najbardziej subtelnych jej przejawów. Łączy w sobie koncepcje psychologii jungowskiej i filozofii wschodu. A co najważniejsze dziala-jest skuteczny.
Z Antykariera zetknąłem się kiedy bylem jeszcze na studiach w połowie lat 90-tych. Rick Jarow przyjechal wtedy po raz pierwszy do Polski i przyjeżdzal potem przez 10 następnych lat. Udzial w jego warsztatach i wykonywanie opracowanych przez Ricka ćwiczen pomogly mi zaraz po studiach pojść za glosem pasji i powolania. Od razu szukałem pracy, ktora bylaby zgodna z moimi zainteresowaniami. Zaczałem pracować w Miejskim Osrodku Zdrowia jako instruktor ćwiczeń relaksacyjnych, w tym czasie to mnie pasjonowalo. Z roku na rok uczylem sie, zbieralem doświadczenia, odkrywalem kolejne możliwości. Obecnie w pracy wykonuje to co lubię, prowadzę zajęcia z terapii sztuką: tanca, rysowania mandal, terapii poezją, masażu hawajskiego, wizualizacji, ćwiczeń relaksacyjnych i czi kung. Piszę na ten temat książki. Gdyby nie spotkanie z Rickiem i Antykariera pewno nie doszedłbym do tego tak szybko. Wielu ludzi, ktorych osobiście poznalem zaczyna szukać wyplywającej z ich serca drogi zawodowej dopiero okolo 40-tki. Być może warsztaty Antykariery powinny być w programie szkół średnich, jeszcze przed wyborem studiów i zawodu. Mogloby to oszczedzić wielu ludziom błędnego wyboru studiów i znalezienia się w nie dającej satysfakcji pracy.
Na warsztatach spotykam wielu ludzi, którzy narzekają, że chociaż praca daje im utrzymanie i zarobki, nie daje im wewnętrznej radości, czują że chcą robić coś innego. Wiedzą, że chca zmiany ale nie wiedza jak się do tego zabrać, brakuje im wiary w siebie i pewności. Nie wiedzą jak sobie poradzić z watpliwościami? Na czym tak naprawde powinni sie skupić? Czy dadzą sobie rade? Czy zmiana zawodu będzie dla nich możliwa i bezpieczna? Czy znajdą w sobie odwagę?
Wielu z nich, którzy wzięli udział w zajęciach lub indywidualnych sesjach Antykariery, odkryło odpowiedzi na te pytania i ruszyło drogą swego serca i pasji. Ich życie nabralo kolorów, zaczęli głębiej oddychać i cieszyć się życiem, zamiast wstawać do pracy z poczuciem przymusu.
Model Antykariery jest mapą i zestawem ćwiczeń, ktore pomagają znależć drogę ku pracy z pasja. Droga ta składa się z 7 etapów, nawiazujących do 7 czakr.
Etap pierwszy-odnajdź w sobie poczucie obfitości.
Podstawą Antykariery jest rozwinięcie poczucia wewnętrznej obfitości, bezpieczeństwa, ugruntowania, pewności i wiary w siebie. To poczucie lub jego brak rodzi sie w pierszym okresie życia. Dziecko w łonie matki, w momencie narodzin oraz w ciągu pierwszych czterech lat życia, otrzymuje ze swego najbliższego otoczenia komunikaty na podstawie ktorych zbuduje sobie fundamenty swojego modelu świata, postawy i strategii życiowej. Jeżeli warunki w jego otoczeniu są sprzyjające może się dobrze rozwijać. Może napełnić się pewnością siebie, zaufaniem do życia, wiarą w siebie-takie poczucie pomoże mu realizować się w życiu. Niestety rodzice wielu z nas, nawet jeżeli kochali swoje dzieci i starali sie jak mogli, popełniali też blędy. Rodzice dawali to co sami dostali. Wielu ludzi napotyka w , tym okresie swego życia doświadczenia w rezultacie których jako osoby dorosłe doświadczają braku wiary w siebie, nie mają zaufania do siebie, żyją w poczuciu braku czegoś. Wydaje im sie naturalne, że praca nie może być przyjemnością. Takim osobom trudno bedzie zaryzykować, uwierzyć w siebie i pójść drogą wlasnej pasji i powołania.
Trening Antykariery poprzez różne ćwiczenia, prace z ciałem wizualizacje, afirmacje, ćwiczenia oddechowe itd uczy i pomaga ponownie wrócić do poczucia wiary w siebie, pewności i zaufania, ktore pomagają zrobić pierwszy krok w poszukiwaniu wlasnej legendy.

Etap drugi-odkryj swoją pasję.
Co Ciebie naprawdę pasjonuje? Co chcialbyś robić w pracy, gdybyś byl milionerem i nie musial zarabiać? Gdybyś mógł pracować tylko dla przyjemności i wewnętrznej satysfakcji? Na tym etapie skupiamy się na uświadomieniu sobie swoich pasji i tego jak można je przekształcić w pracę zawodową.
Etap trzeci-koncetracja i siła skupienia. Kiedy już odkryjesz swoją pasję, następnym krokiem jest zmobilizowanie środków, energii, ułożenie planu dzialania, stworzenie sensownej strategii, ktora pomoże Ci Twoje marzenia przekuć w rzeczywistość. Nas tym etapie uczymy się tworzyć sensowny plan działania, gospodarowania czasem, energią i innymi środkami aby można bylo osiągnąć swoje cele zawodowe.
Etap czwarty-praca z pozycji serca.
Jeżeli chcesz aby praca odżywiala nie tylko twoje cialo i ambicje ale także dusze i serce, możesz nauczyć się pracować z pozycji serca. Proponowana przez Ricka strategią jest praca zgodnie z zasada wygrana-wygrana: Ja wygrywam, kiedy Ty wygrywasz. Zgodnie z tą zasadą staramy się rozwiazaywac wszelkie kwestie sporne kierując się wzajemnym szacunkiem i sprawiedliwym podziałem. Mimo, że rozwiazania płynące z manipulacji i kuszą możliwością szybszych i łatwiejszych zysków, często na dluższą metę prowadzą do straty przyjaciół, klientów, współpracowników i ostatecznie przynosząć większe straty. Podejście pozytywne, z poziomu serca, pozwala budować sieć wsparcia i współpracy, ktora często staje się źródlem wzajemnego wspierania i na dluższą metę może przesądzić o sukcesie.
Etap piaty-jest inny sposób.
Na tym etapie uczymy się znajdować twórcze rozwiązania, ktore pomagają zaoszczędzić pracę, czas i energie. Znaleźć sposoby by latwiej i mniejszym nakladem środków zdziałać wiecej. Antony Robins jeden z najbardziej popularnych trenerów i specjalistów w dziedzinie rozwoju osobistego, wspomina, że aby osiągnąć swój cel, potrzebna jest elastyczność. Rezygnowanie z rozwiązań, ktore się nie sprawdzają i otwieranie sie na strategie i sposoby działania, które będa lepsze jest tym co wynika z twórczej postawy, ktorą mozemy nazywac kreatywnościa w pracy.
Etap szósty-duchowe przewodnictwo.
Wielu wybitnych ludzi odnajdywalo siłę pomagająca im w ich pracy w dziedzinie duchowej inspiracji. Niezależnie od tego czy byli zwiazani z jakąś religia, czy szukali tej inspiracji w kontakcie z przyrodą, czy ze sztuką, wspólne dla nich bylo to, że czuli że są siły większe i mądrzejsze od nich do, ktorych regularnie zwracali sie otrzymując inspiracje i wsparcie. Na tym etapie poszukujemy duchowych inspiracji, by dodawaly siły i prowadziły nasze prace.
Etap siodmy-duchowa samorealizacja.
Jeżeli ktoś głęboko pozna siebie i zrozumie kim jest w istocie, to niezależnie od tego co robi, może być spełniony i spokojny. Jego stan umyslu nie jest uwarunkowany przez zewnętrzne wydarzenia, niezależnie od tego jaką ma pracę, czy jest biedny, czy bogaty odczuwa głęboki spokoj i spełnienie.
Współczesnym przykładem człowieka, ktory przeżył takie doświadczenie jest Eckhard Tolle autor książki Potęga Teraźniejszości. Pełne duchowe spełnienie i realizacja przydarza sie wybranym ludziom, którzy zwani są mędrcami czy świętymi. Jednak każdy człowiek ma takie momenty w swoim życiu, kiedy dotyka czegoś, czego nie da sie do końca opisać, co go wyzwala, uwzniośla, co daje wiele radości i wykracza poza wszelkie uwarunkowania. Takie przeżycia są nazywane doświadczeniami transpersonalnymi. Praca z zgodzie ze swoją duszą i sercem , na szczytowym etapie, może prowadzić do rozwoju takich dośwadczeń
Antykariera jest ciekawym modelem i systemem ćwiczeń, który pomogl wielu ludziom poprawić jakość ich pracy i życia.

Informacje o warsztatach i sesjach indywidualnych:
mateuszwiszniewski@poczta.onet.pl, 605 35 77 11, 791 927 957.